Gå direkt till textinnehållet Startsida Nyheter Webbkarta Kontakta oss Tillgänglighetsinformation

Kulturverksamheten

Märta Molin
Kulturchef
Tel: 0611-802 74 
Mobil: 070-388 86 59
E-post: marta.molin@lvn.se

Chef för kultur och länsbibliotek. Kontaktperson Scenkonst Västernorrland AB och Stiftelsen Länsmuseet Västernorrland. 

Maria Oldenmark 
Kultursamordnare
Tel: 0611-802 63
E-post. maria-oldenmark@lvn.se

Sofia Lundin
Kulturarvskonsulent
Mobil: 070-321 09 59
E-post: sofia.lundin@lvn.se  

Ingrid Frånlund
Kultursamordnare 
Tel: 0611-803 34 
E-post: ingrid.franlund@lvn.se

Bidrags- och projektadministration inom kultur.

Nina Tenskog
Konstsamordnare
Tel: 0611-803 33
Mobil: 073-271 00 05
E-post: nina.tenskog@lvn.se

Hängning och underhåll av lös konst i landstingets lokaler. Samordning av inventering samt ansvarig för register och konstförråd.

Maria Sundström
Konstkonsulent
Mobil: 072-715 33 84
E-post: maria.sundstrom2@lvn.se

Främjande av bildkonsten i länet med fokus konstpedagogik.

Hanna Rutberg
Konstkonsulent
Mobil: 070-571 46 31
E-post: hanna.rutberg@lvn.se

 

Per-Erik Wik
Länsbibliotekarie 
Tel: 0611-845 01, 073-271 28 74
E-post: per.erik.wik@lvn.se

Länsbibliotekarie och verksamhetsledare för Länsbiblioteket Västernorrland.

Madeleine Wallenius
Biblioteks- och kulturkonsulent
Tel: 0611-845 04, 072-208 50 33
E-post: madeleine.wallenius@lvn.se

Konsulent med inriktning barn och ungdom.

Britt-Mari Palm
Administratör
Tel: 0611-845 05, 072-715 94 19
E-post: britt-mari.palm@lvn.se

Fakturering, beställningar och andra administrativa uppgifter vid länsbiblioteket.

Marie Westman
Inläsare
Tel: 0660 - 879 90
E-post: marie.vestman@lvn.se

Inläsningstjänsten och redaktör för Y-bladet.

Annette Strandqvist, Redaktör Taltidningen

Anette Strandqvist
Taltidningen Västernorrland
Tel: 060-13 57 65 eller 060-13 57 66
Mobil: 070-191 69 04
E-post: anette.strandqvist@lvn.se  

Arbetar med länstaltidningen.

Jessika Öhman
Projektledare Bokstart
Mobil: 073-087 26 46
E-post: jessika.ohman@lvn.se

Agneta Bylund
Projektledare Bokstart
Mobil: 073-088 72 47
E-post: agneta.bylund1@lvn.se

Anna Hällgren 
Bibliotekskonsulent
Tel 0611-84502
Mobil: 072-231 58 01
E-post: anna.hallgren@lvn.se 

Bibliotekskonsulent med inriktning på litteratur- och läsfrämjande verksamhet.

Lena Krånglin
Bibliotekssamordnare
Tel: 070-266 47 56
E-post: lena.kranglin@lvn.se

Kontakta oss

Landstinget Västernorrland

Meddelandet har skickats Vi återkommer med svar så snart vi kan.
Landstingets officiella e-post bevakas av registrator på diariet.

Vi hanterar inte medicinska frågor.
Ditt meddelande diarieförs och skickas till lämplig tjänsteman för svar.

Twitter-ikon Ljusblå cirkel med en vit kolibri i förgrunden Facebook-ikon Mörkblå cirkel med ett vitt gement f förgrunden Linkedin-ikon Mörkblå cirkel med de vita tecknen i och n förgrunden Google-ikon Röd cirkel med ett vitt versalt G och tecknet + i förgrunden e-postikon Grå cirkel med en vit symbol i form av ett kuvert i förgrunden Skriv ut-ikon Grå cirkel med en vit symbol i form av en skrivare i förgrunden Dela på TwitterDela på Google plusDela på LinkedInDela på Facebook
Senast uppdaterad 2017-08-09 13:32